Člověk by neměl některé poznatky odmítat pouze proto, že se mu nelíbí, co z nich dále vyplývá.

V roce 2012 jsem napsal článek o tom, proč Usain Bolt nikdy nezaběhne stovku pod 9,50 sekund. Jednoduše proto, že nemá v dnešním světě rovnoceného soupeře na této úrovni. Řešením by snad bylo jen jeho jednovaječné dvojče, které však neexistuje. To Usainovi brání v tom, podat maximální výkon i v závěrečných metrech závodu. V článku jsem poukázal na poměrně velmi vyrovnanou výkonnost jednovaječných dvojčat na příkladech vytrvalců Klimešových, čtvrtkařů Borleeových z Belgie, švédských hokejistů Sedinových  nebo českých tenistek Karolíny a Kristýny Plíškových. Za kvalitou naší výkonnosti hledejme naše DNA a fungování našeho mozku.

Stejná DNA a stejné fungování našeho mozku je velmi cennou devízou v podnikání. Například britský ostrov Brecqhiu za 4 300 000 dolarů koupila roku 1993 dvojčata David a Frederick Barclayové. Dvojčata, která spolu začala podnikat v jednadvaceti letech a i přes různé krachy a neúspěšné pokusy spolu setrvali až do vysokého věku. Jejich podnikání bylo často na hranici zákona. Drželi se zásady, že co není zakázáno je dovoleno. Přesto jsou vnímáni jako velmi úspěšní obchodníci, kterým patří například deník The Daily Telehraph nebo také síť hotelů Ritz. Na svém vlastním ostrově si postavili zahrady, vinice, hospody a vesnici s kaplí. Je tu na 190 tisíc stromů, keřů a květin a bratři zde vybudovali dokonce hrad s heliportem. Jejich červené sebevědomí, vůdcovství a  agresivita je patrná i z fotografie.

Barclay

Nedávno jsem objevil velmi zajímavý článek na toto téma pod názvem Jednovaječná dvojčata mají stejnou DNA, ale policii se už neschovají. Studie prokazují, že stejné DNA a stejné nastavení našeho mozku vedou i ke stejnému chování. Naše biologické určení tak hraje možná větší roli, než jsme ochotni si sami připustit. Z článku cituji:

Násilné trestné činy jednovaječných dvojčat

Mohlo by se zdát, že navržení techniky pro odlišení identických dvojčat je teoretické cvičení. Statisticky vzato je jednovaječných dvojčat přibližně přes půl procenta (dvojčata tvoří 0,3 – 0,4 % všech porodů), u některých ras nebo států je pravděpodobnost početí jednovaječných dvojčat ještě o něco vyšší. Výsledkem je, že policie se s případy, kdy je podezřelým jednovaječné dvojče, setkává relativně často.

Známým příkladem jsou bratři Tyrone a Jerome Cooperovi. Policie v roce 1999 vyšetřovala znásilnění v Michiganu a zajistila biologickou stopu pachatele. O pět let později našli policisté nalezli shodu DNA u Jeromea Coppera. Ten má ale jednovaječné dvojče – Tyrona. Oba z bratrů byli v minulost stíháni pro násilné sexuální činy. A oba tvrdili, že se znásilnění nedopustili, žádný z nich navíc nechtěl nic říci proti svému bratru. „Naivně jsme si mysleli, že jeden z nich by chtěl svého bratra chránit před nepravdivým obviněním, a tak se přizná… ale nic takového se nestalo,“ řekl pro BBC Jeffrey Hertel, policista, který na případu pracoval. Oba podezřelí (z nichž jeden je s pravděpodobností hraničící s jistotou pachatelem) skončili ve vazbě. Z dostupných materiálů není zřejmé, po jaké doběbyli propuštěni, nicméně v roce 2014 byl Jerome na svobodě, zatímco Tyrone si odpykává trest za řízenípod vlivem alkoholu ve státě Illinois.

Nejde jen o zločiny – také v případě sporu o otcovství nemají běžné testy DNA schopnost rozlišit, který z dvojčat je otcem. To řešil soud v Missouri v roce 2007, kde se dva bratři hádali o to, kdo je otcem dítěte. DNA testy ukázaly pravděpodobnost 99,9 % u Raymona Millera, a stejnou, 99,9 % pravděpodobnost u Richarda Millera. Soudce tak rozhodoval na základě vzpomínek matky o tom, kdy, s kým a za jakých okolností měla pohlavní styk, aby posléze prohlásil za otce dítěte Raymona. Nutno podotknout, že v případě občanskoprávního procesu jsou nároky na důkazy odlišné od těch při trestněprávním řízení.

Ani v případě, že se pomocí nové metody povede identifikovat DNA konkrétního jedince, není jisté, že to povede k obvinění. Obhajoba může například v případě DNA nalezené na místě vždy namítnout, že jde o nastraženou biologickou stopu. V případě znásilnění, kdy je stopa odebrána lékařem, ovšem taková námitka obstojí těžko.

 

Zdroj: http://technet.idnes.cz/dna-analyza-jednovajecna-dvojcata-dl7-/veda.aspx?c=A150429_210744_veda_pka

Obrázek zdroj: http://www.tyden.cz/rubriky/byznys/svet-miliardaru/plaze-palmy-more-jen-pro-sebe-soukrome-ostrovy-miliardaru_245366.html?imgOffset=3#thumbs