Video je z cyklu Jak získat vysněnou práci - Zkus si najít takovou práci, ve které budeš šťastný. 

  1. Rozhodni se, jakou práci chceš mít (35:44 min.)
  2. Jak se prodat u výběrového řízení (54:40 min.)
  3. Jak uspět u výběrového řízení (33:19 min.)
  4. Jak se vypořádat s odmítnutím (23:20 min.)

Jak se vypořádat s odmítnutím (4)

Že již po prvním výběrovém řízení budeš mít vysněnou práci ti garantovat nemohu. Dám ti ale pár rad, jak postupovat poté, co se dozvíš výsledek tvého snažení. Vždy zachovej nadhled. Dát ale najevo radost nebo smutek je normální. Přece jen, jestli se na něco těším a toužím po tom, je normální, že když neuspěju, tak jsem smutný. Smutku ale nepodléhej! Snaž se rychle dívat na to, jak z této situace můžeš vytěžit. Buď pokorný, ale ptej se v čem jsi neuspěl, co o tobě zjistili. A nebojuj s nimi, že nemají pravdu! Zajímej se spíše o to, jak by ses z toho mohl poučit. Ptej se, jak tě viděli, co zjistili a hlavně na čem máš zapracovat, abys příště mohl tady nebo někde uspět. Potřebuješ vědět v čem a jak máš na sobě pracovat. Zajímej se o to, kdy může být druhý pokus. A chtěj druhý pokus!

Možná až tady zjistíš, že jsi základní chybu udělal po přečtení inzerátu. Že jsi hned sedl a začal psát životopis a motivační dopis…. Ano pochopení toho, že se musím zajímat o to, jak asi má vypadat úspěšný uchazeč, co má umět, co očekávají, že bude umět nebo co musí umět. A jaké předpokládají vlastnosti, když napsali, že hledají dynamickou a komunikativní osobnost. A co měli na mysli prozákaznickým přístupem. A možná zjistíš, že máš možnost ještě vyjednávat. Třeba by ses jim hodil na jinou pozici, třeba budou ochotni ti dát kontakt na kolegu personalistu do jiné firmy. Buď na to připraven. S čím se ale nesmiřuj je jen oznámení o tom, zda jsi uspěl, či nikoliv. To ti nepomůže v příštích pokusech. Spíše naopak. Tvoje sebevědomí bude menší. Zajímej se proto nejen o to, v čem jsi neuspěl. Zajímej se i o to, v čem jsi uspěl. Čím jsi zaujal. V čem si oni myslí, že vynikáš. Na co si oni myslí, že se hodíš. A pokud jsi dělal i nějaké osobnostní dotazníky a testy máš právo na to znát výsledky i s popisem. Tomu popisu ale asi moc rozumět nebudeš. Chtěj jej písemně a nechej si jej vysvětlit. A poraď se i s dalšími lidmi, kteří tě znají, co tato zjištění mohou pro tebe znamenat a jak je můžeš využít.

Podobně ale reaguj i pokud práci získáš. Nabídkou práce přece výběrové řízení nekončí. Ty ses pouze posunul do dalšího kola, kterému se říká zkušební doba. Zajímej se proto o očekávání zaměstnavatele, které vůči tobě má. Chtěj vědět, co se máš doučit a kdy bude spokojen s tvým výkonem. Zajímej se o pravidla fungování a o normy. Zajímej se o to, jak se můžeš doučit co neumíš i o to, jak budeš pravidelně, třeba týden co týden získávat zpětnou vazbu na svoji práci. Měj potřebu si hlídat spokojenost tvého šéfa. Ta ti zvětšuje šance na to, že budeš mít dlouhodobě práci, která ti přináší peníze, ale taky která tě baví.