Jak získat vysněnou práci

Zkus si najít takovou práci, ve které budeš šťastný. 

Rozhodni se jakou práci chceš mít.

Většina lidí hledá práci na kterou mají kvalifikaci. V pořádku. Pokus se ale zamyslet nad tím, co od práce všechno očekáváš. Jsou to jen peníze v podobě platu? Nebo očekáváš možnost na sobě dále pracovat, vzdělávat se, získávat nové informace, spolupráci s ostatními, týmovou práci, možnost pracovat na projektech, v mezinárodním prostředí? Nepracoval bys raději v odvětví, které tě baví? Přibližně 2/3 lidí pracují v jiném oboru, než vystudovali. Možná proto, že nenašli uplatnění, možná proto, že zjistili, že je baví něco jiného. Přemýšlej nad tím, která práce by mohla být současně i tvým koníčkem. A hledej tam, kde takováto práce je, i když třeba právě v tento okamžik není volná pozice na které bys chtěl pracovat. Přece jen ředitelských míst zas až tolik není a pravděpodobně není příliš reálné, abys z pozice absolventa získal ihned statut ředitele. Mnoho lidí začíná svoji kariéru právě na provozních pozicích a po čase říkají, že za to, že jsou v práci úspěšní a mají ve firmě silnou a stabilní zaměstnaneckou pozici vděčí tomu, že začínali často na těch nejnižších pozicích a svým nasazením, pracovitostí a poctivostí se časem vypracovali. Podle průzkumu, který jsme si provedli mezi personalisty je poměrně častý názor, že mladí lidé mají až příliš vysokou představu jak o své pracovní pozici, tak i o platu.  Taky mi nedělá radost zjištění, že absolventi vysokoškolského studia začínají na Moravě svoji kariéru často na úrovni 12 – 15 tis. Kč hrubé mzdy. Jak vysoká ale bude tvoje odměna po letech ovlivníš nejvíce ty sám. Snaž se proto získat takovou práci, abys mohl říci:  „dělám to, co mne baví“ .

Jak se prodáš u výběrového řízení

Škola tě celou dobu učila spoustu teorie a věřím, že i spoustu praktických postupů, abys mohl v zaměstnání uspět. Bohužel se ale asi jen okrajově věnovala problematice obchodu a prodeje zejména. Učili jsme se analyzovat, počítat, ovládat stroje a přístroje. Tou první dovedností, kterou ale musíš prokázat je to, že umíš obchodovat. Navíc, když zboží nebo produkt jsi ty sám. Jak zvládáš marketing, jak umíš vytvořit propagační materiál, jak dokážeš odprezentovat výhody a užitky zboží, které nabízíš. Jinými slovy, jak umíš prodat sám sebe. Dej stranou odpor který v tobě vypěstovali podomní prodejci, obchodníci na tržnicích i namyšlení frajeři jezdící v luxusních autech. Nic jiného ti stejně nezbývá, než se sám prodat. Věnuj proto čas tomu, abys napsal svůj životopis – jak by měla vypadat forma najdeš na internetu. Pamatuj si však, že i v reklamě zpravidla zaujme někdo, kdo se liší. Nemám tím na mysli zrovna erotické fotografie přiložené k životopisu. Napiš již do životopisu čím se lišíš od svých vrstevníků. V čem jsi vynikal a přestaň si připadat tuctově a průměrně. Tuctové a průměrné věci se neprodávají moc dobře. Možná, že se lišíš třeba tím, že jsi byl drzý na pedagogy, rád jsi organizoval ostatní nebo hodně čteš. No a pokud jsi toto zvládl, vrhni se na psaní motivačního dopisu. A v něm popiš, proč tě láká práce nebo pozice o kterou máš zájem. Otevři se a upřímně popiš svoje pocity včetně obav. Strach, že něco nezvládneš je normální. Napiš ale taky, co jsi ochoten udělat pro to, abys možný neúspěch minimalizoval. Aby k neúspěchu nemohlo dojít. A než půjdeš na výběrové řízení, tak o tom, co píšeš v motivačním dopise, i o tom co jsi dosud prožil, popovídej pár lidem. Klidně i starším, třeba strejdovi nebo sousedovi. Připravíš se tak na to, že zvládáš rozhovor se starší autoritou.

Jak uspět u výběrového řízení

Při výběrovém řízení budeš prověřen budoucím zaměstnavatelem ze dvou stran: co umíš a jaký jsi člověk. Počítej s tím, že nebudeš asi umět všechno, to ani nejde. Rozhodující je jak je pro zaměstnavatele důležité to, zda dovednost již máš a to jak je přesvědčíš, že jsi schopen se nedostatky rychle doučit. Asi stěží přesvědčíš, že se během měsíce naučíš výborně anglicky, když se ti to doposud nepodařilo. Neměl by být ale problém, doučit se práci na počítači v nějakém programu, se kterým jsi doposud nepracoval, umíš-li používat například program obdobný. Buď připraven na to, že zaměstnavatel tě podrobí nějaké praktické zkoušce. Neboj se časového limitu. Neboj se tvojí konkurence. I pro ně je to stejně náročná zkouška jako pro tebe.

Složitější je pro zaměstnavatel zjišťování toho, jaký jsi člověk.  Jsou pracovní místa, která si žádají od konkrétního zaměstnance určité vlastnosti. Ty jsou na každou pozici jiné a specifické. Ani ti nedoporučuji, aby ses do některých vlastností nutil a přetvařoval. Pokud se tě personalista bude ptát na to, jak jsi se zachoval v určitých situacích nebo čeho jsi v životě dosáhl, jak jsi reagoval na nějaký neúspěch zjišťuje právě tvoje vlastnosti. A svoje vlastnosti moc nezměníš, protože je prokázáno, že tak, jak jsi se choval v minulosti, se pravděpodobně zachováš i v budoucnosti. A počítej s tím, že obecně správná odpověď neexistuje. Mnoho neúspěšných neuspívá ne kvůli tomu, že něco neumí, ale spíše proto, že konkrétnímu nadřízenému nevyhovuje chování možného podřízeného.  Prostě mu nevoníte. To je normální. Bylo by asi úsměvné se domnívat, že nadřízený bude upřednostňovat nesympatického člověka před sympatickým. Proto, než půjdeš na výběrové řízení, vzpomeň si na celou řadu situací. Jak jsi řešil konflikty s pedagogy nebo vrstevníky? Jaké jsi měl cíle a sny a jak jsi je naplnil? Jak a kdy jsi byl aktivnější než ostatní a jak jsi reagoval, když se ti něco nepodařilo? Buď připraven o tom hovořit otevřeně a mluv i o tom, jak jsi se z prožitého dokázal poučit. Nemusíš být mistrem světa. Často nejvíc bodů získáš otevřeností, upřímností a optimismem. Nic ale nepřehrávej. Zaměstnavatel si svoje postřehy většinou stejně nechá porovnat s nějakými psychologickými testy nebo zjištěními kolegů. Počítej i s tím, že výběrové řízení může mít několik kol a můžeš se při nich setkat i s více hodnotiteli. Svoje zjištění si pak předají a porovnají je. A větší důvěru si asi získáš, budou-li tě vnímat podobně. Dáváš jim tak jistotu, že vědí, co od tebe mohou čekat. Věř, že i pro personalistu nebo majitele firmy se jedná o činnost ve které chybovat nechtějí. Proto jim dej jistotu, aby věděli jaký jsi.

Jak se vypořádat s odmítnutím

Že již po prvním výběrovém řízení budeš mít vysněnou práci ti garantovat nemohu. Dám ti ale pár rad, jak postupovat poté, co se dozvíš výsledek tvého snažení. Vždy zachovej nadhled. Dát ale najevo radost nebo smutek je normální. Přece jen, jestli se na něco těším a toužím po tom, je normální, že když neuspěju, tak jsem smutný. Smutku ale nepodléhej! Snaž se rychle dívat na to, jak z této situace můžeš vytěžit. Buď pokorný, ale ptej se v čem jsi neuspěl, co o tobě zjistili. A nebojuj s nimi, že nemají pravdu! Zajímej se spíše o to, jak by ses z toho mohl poučit. Ptej se, jak tě viděli, co zjistili a hlavně na čem máš zapracovat, abys příště mohl tady nebo někde uspět. Potřebuješ vědět v čem a jak máš na sobě pracovat. Zajímej se o to, kdy může být druhý pokus. A chtěj druhý pokus!

Možná až tady zjistíš, že jsi základní chybu udělal po přečtení inzerátu. Že jsi hned sedl a začal psát životopis a motivační dopis…. Ano pochopení toho, že se musím zajímat o to, jak asi má vypadat úspěšný uchazeč, co má umět, co očekávají, že bude umět nebo co musí umět. A jaké předpokládají vlastnosti, když napsali, že hledají dynamickou a komunikativní osobnost. A co měli na mysli prozákaznickým přístupem. A možná zjistíš, že máš možnost ještě vyjednávat. Třeba by ses jim hodil na jinou pozici, třeba budou ochotni ti dát kontakt na kolegu personalistu do jiné firmy. Buď na to připraven. S čím se ale nesmiřuj je jen oznámení o tom, zda jsi uspěl, či nikoliv. To ti nepomůže v příštích pokusech. Spíše naopak. Tvoje sebevědomí bude menší. Zajímej se proto nejen o to, v čem jsi neuspěl. Zajímej se i o to, v čem jsi uspěl. Čím jsi zaujal. V čem si oni myslí, že vynikáš. Na co si oni myslí, že se hodíš. A pokud jsi dělal i nějaké osobnostní dotazníky a testy máš právo na to znát výsledky i s popisem. Tomu popisu ale asi moc rozumět nebudeš. Chtěj jej písemně a nechej si jej vysvětlit. A poraď se i s dalšími lidmi, kteří tě znají, co tato zjištění mohou pro tebe znamenat a jak je můžeš využít.

Podobně ale reaguj i pokud práci získáš. Nabídkou práce přece výběrové řízení nekončí. Ty ses pouze posunul do dalšího kola, kterému se říká zkušební doba. Zajímej se proto o očekávání zaměstnavatele, které vůči tobě má. Chtěj vědět, co se máš doučit a kdy bude spokojen s tvým výkonem. Zajímej se o pravidla fungování a o normy. Zajímej se o to, jak se můžeš doučit co neumíš i o to, jak budeš pravidelně, třeba týden co týden získávat zpětnou vazbu na svoji práci. Měj potřebu si hlídat spokojenost tvého šéfa. Ta ti zvětšuje šance na to, že budeš mít dlouhodobě práci, která ti přináší peníze, ale taky která tě baví.

Rozhodni se, jakou práci chceš mít (35:44 min.)

Jak se prodat u výběrového řízení (54:40 min.)

Jak uspět u výběrového řízení (33:19 min.)

Jak se vypořádat s odmítnutím (23:20 min.)