Kdy nejdříve můžu zjistit Struktogram u svých dětí, abych jejich silné stránky odhalil co nejdřív a mohl jim je pomoci rozvíjet?

Vycházíme z toho, že Struktogram dětí je již geneticky dán. Proto nyní pracujeme na koncepci, jak by se dal zjistit Struktogram dětí školního věku. Rozhodně zatím ale neuvažujeme o tom, že by se dal napevno určit Struktogram dětí předškolního věku. To ale předbíhám. Zdá se, že dominantu lze rozpoznat velmi snadno a brzy. Hlavní metodou by však u dětí mělo být pozorování a ne cílené odpovídaní otázek.

Většina rodičů dělá obrovskou chybu v tom, že by chtěli mít své dítě vlastně jiné, než ho ve skutečnosti mají. Potom své dítě, které si například velmi rádo hraje samo nebo čte knihy, posílají neustále si hrát ven s dětmi. Jiní rodiče se pozastavují nad tím, že jejich dítě má velké množství kamarádů, které si vodí do bytu. Třetí se zase rozčilují, že jejich potomek má neustále rozbitou hlavu, odřená kolena nebo zlomenou ruku od toho, jak se neustále s někým pere. Rodiče se pak snaží své dítě předělat k „obrazu svému“. Tím ale trápí jak sebe, tak především dítě samotné. Sebe, protože se jim to stejně nemůže podařit. Své dítě zase z důvodu, že nemůže vůbec pochopit, proč by se mělo chovat nějak jinak, než se chová. Cítí, že to, jak se chová, je přece to nejlepší, jak se chovat může. A to jej uspokojuje. Naopak, všechno ostatní jej stresuje. Rodiče zpravidla také nejsou takoví, jakými by chtěli mít své děti. Velmi se ale diví a rozčilují, když zjišťují, že jejich dítě se i přes jejich veškerou snahu, podporu a finanční prostředky nakonec chová vlastně stále stejně.

Proto doporučuji všem rodičům, aby své děti především pozorovali. Ušetří si pravděpodobně dost peněz i nervů tím, že nepřihlásí dítě třeba do juda, zápasu, houslí, angličtiny nebo počítačů, pokud jejich dítě tíhne k jiným zájmům. Osobně mně rodiče mnohokrát opakovali, že sportem se stejně neuživím, protože sportem se uživit nedá. Mne sport ale bavil a mimochodem, sportem jsem se poctivě minimálně 10 let živil a dá se říci, že se jím živím doposud.