‚Chci mít ve svém týmu jen lidi, kteří chtějí! Chtějí být úspěšní, chtějí něco dokázat, chtějí si postupně vybudovat svoje týmy! ‚

Toto je nejčastější zaříkávadlo obchodních manažerů společností nabízejících a prodávajících všelico. Nabízejí podnikatelskou příležitost. Nabízejí peníze, úspěch, podporu, vzdělání. Nabízejí pomoc. Pomoc, že naučí podnikat.

Zkušenost ze školení manažerů mi ukázala, že naučit někoho podnikat nelze, pokud on sám podnikat nechce! Problém je v tom, že uživit se sám, vlastním obchodem je pro mnoho lidí velmi náročné. Setkáte se se spoustou odmítnutí, nepříjemnými pocity, prázdnou peněženkou a pokud člověk v sobě nemá jakési vnitřní pnutí překonávat možné i nemožné překážky, dříve nebo později této práce nebo tohoto způsobu podnikání stejně nechá.

 

Lze rozeznat kdo chce a kdo jen tvrdí, že chce?

Jak ale rozpoznat, kdo skutečně chce a kdo ne? Kdo je ochoten přijmout práci jen pro to, aby měl práci a když se objeví překážky nebo lákavější nabídka jeho postoj se změní? Kdo uspěje? Odpověď je velmi jednoduchá a souvisí s náborovým rozhovorem.

 

Chceš získat spolupracovníka, chceš zvětšit svoje aktiva, chceš být větší! Vidíš potenciál, vidíš skvělou budoucnost a máš strach, aby tě neodmítl. Maluješ skvělé zítřky a maluješ postupně jen růžovou pastelkou. Tak moc jej chceš!….

A to je špatně!

Nepřesvědčuj!

Nepřesvědčuj o tom, že se tvojí prací uživí! Nepřesvědčuj o tom, že tato práce je fajn! Říkej mu jen to, jak ty funguješ, jak funguje tvůj tým, jak obchoduješ, jak tě to baví a proč to tak děláš! Ale nepřesvědčuj! Nepřesvědčuj, že to tak je, když to tak je!

 

Věta ‚já to teda zkusím‘ je přesně tím indikátorem, který ti říká, že přichází do tvého týmu člověk, který nechce toto dělat, on to chce jen zkusit! A v obchodní branži, stejně jako v životě, nevyhrávají ‚Zkoušeči’, vyhrávají ‚Chtíči’.

Vím, lidé hledají jistotu. Jistotu, že budou úspěšní, že si touto prací vydělají peníze. Jistotu, že budou mít na zaplacení leasingu, hypoték a nájmů. Nepřesvědčuj, že jim tuto jistotu dáš. Tu si nechej pro sebe. Ty tu jistotu máš jen díky tomu, že jsi se rozhodl chtít dělat tu práci naplno. Přijals podnikatelskou výzvu! Ale jistotu ti nedal nikdo! Tou jistotou jsi jen ty sám sobě. Tvou jistotou je tvé chtění!

Nesnaž se přesvědčit někoho, ať začne podnikat, protože podnikání je bez rizika. Stejně nepřesvědčíš! Protože to není pravda! Podnikání je o riziku a ‚Chtíči’, když zjistí, že riziko neúspěchu roste, stupňují svoje aktivity. Neúspěch je pro ně nepřijatelný. Neúspěch je motivuje! To jim dává sílu přežít, to jim dává sílu vítězit. ‚Zkoušeči‘ rezignují. To je základ pro manažerské vzdělávání. Nic složitého. Stačí sledovat chování těch, co chtějí a těch co tvrdí, že chtějí.

 

Nevěřící Tomáš

Jako v případě nevěřícího Tomáše, který nechtěl uvěřit tomu, že Ježíš vstal z mrtvých dokud se sám nedotkne jeho ran, nepřistupuj ani ty na hru ‚budu pro tebe pracovat‘ pokud mne přesvědčíš, že u tebe mohu zbohatnout. V Bibli je napsáno ‚Blahoslavení, kdo neviděli a přesto uvěřili.“ To platí i pro tvoje podnikání.

Kdo uvěří, aniž by byl přesvědčován, uspěje. Ten chce uspět. A udělá pro to maximum! Kdo nechce – neuvěří, chce být přesvědčován, ale přesvědčení stejně nezíská!

Jakou šanci má přesvědčit Lance Armstrong sedminásobný vítěz Tour de France americký antidopingový výbor, že nedopoval, a jakou šanci má americký antidopingový výbor přesvědčit svět, že Lance Armstrong dopoval? Akceptujeme presumpci viny nebo presumpci neviny? Každý něčemu věříme! A věříme jen tomu, čemu věřit chceme! A to uvádím příklad do minulosti. Na základě čeho pak mám věřit v lepší život? V růst cen akcií? Ve stálost osobních vztahů a přátelství? V můj budoucí pracovní úspěch?

 

Základ je v tom, že musím věřit především sám sobě, že tu práci chci dělat sám od sebe. Že uspěju a že se nebojím! Ne proto, že můj šéf (vývojce) je úspěšný. Pak věřím jemu, ale ne sobě. Výbornými sportovci se kluci a holky nestávají proto, že Jágr, Nedvěd, Špotáková nebo Šebrle vynikajícími sportovci jsou, ale proto, že se sami chtějí výbornými stát. A věří tomu!