Možná že i vy jste byli minimálně překvapeni, možná dokonce zhnuseni zveřejněnými odposlechy v kauze Nagyová. Zamýšlíte se nad tím, jak je možné, aby dva lidé, mezi nimiž probíhá zveřejněná komunikace mohli být milenci natožpak manželé.

Nagyová

(Fotografie použita ze zdroje http://zpravy.idnes.cz/nagyova-vulgarne-pomlouvala-svou-sokyni-necasovou-ukazaly-odposlechy-1nm-/domaci.aspx?c=A150518_105620_domaci_jpl)

Ale realita je prostě taková. Hádky existují. Toužíme ovládat, toužíme po citu, toužíme po uznání, toužíme po tom, co je pro nás důležité. Při poslechu zveřejněné nahrávky kroutíme hlavou a probouzí se v nás opovržení. Ale nestrkáme jen hlavu do písku?

Zkuste si někdy natočit vaše hádky a možná objevíte velkou podobnost. Protože z pohledu teorie trojjediného mozku jde o klasickou kombinaci, kdy se střetne premiérův racionální mozek s emotivně intuitivním mozkem Jaňulky. Racionální mozek nerozumí červenému přehánění a velmi tvrdým pocitovým útokům na vlastní osobnost. Racionálně nechápe a ani nemůže pochopit, proč se milovaný člověk k němu tak chová. Hledá správná slova a nestíhá ani reagovat. Je rozladěn, znechucen a vyčerpán. Nechápe, že se baví se zraněným zvířátkem z rodu ještěrů, který bojuje o holé přežití, protože se cítí být ohrožen. Nerozumí tomu, co je v daný okamžik důležité. A přitom možná stačilo vzít za ruku a pohledem povzbudit. Ona zase nechápe, jak je možné, že to neudělá. Dře pro něj jak kůň, očekává vděčnost, ale nepochopí, že pravidla naší společnosti jsou to, co určuje premiérovo chování. Vadí ji, že se racionální člověk neozve! Nebouchne pěstí do stolu. Nezastane se jí! To on ale nemůže, protože jeho vzorce chování velí utéct od konfliktu a řešit v klidu a bez emocí fakta. Určitě se jedná o velmi chytrého člověka, ale ve válce emocí a pocitů jeho rácio musí prohrát….

Slova jsou slova. Mohou znít hrozně a i přesto se můžeme milovat. Láska a nenávist jsou rubem a lícem jednoho citu. Neracionální člověk často potřebuje vedle sebe racionálního člověka, aby mu pomohl v situacích, kdy to on sám nezvládá zachovat klid. Klidný, racionální člověk zase často vyhledává křiklouna nebo baviče vedle sebe, aby jej uvedl do společnosti a pomohl mu prosadit se ve smečce, protože sám to neumí. Protiklady se přitahují a nezainteresovanému člověku to může přidat nepochopitelné.

Více si můžete přečíst v knize „Za to můžeš ty… můj mozku“.

Neodsuzujme tuto dvojici. Nepředstírejme, že nás se tento způsob komunikace netýká. poučme se z něj.  Zveřejněné odposlechy si můžete poslechnout zde.